31 maja Światowy Dzień Bez Papierosa
Rocznie w Polsce od papierosów umiera blisko 70 tys. osób. Jest okazja, by pomyśleć o pozbyciu się nałogu.
Palenie tytoniu stało się śmiercionośną epidemią. W skali światowej, nałóg ten zabija rocznie 6 mln ludzi. W ciągu jednej minuty mieszkańcy całej kuli ziemskiej wypalają 12 bilionów papierosów na minutę. Lekarze przestrzegają, że jest to przyczyną 90 proc. wszystkich przypadków nowotworów płuc. Jakby tego było mało, palacze śmierdzą. Prawda jest taka, że nawet najlepsze perfumy nie ukryją ich nałogu.
Od 1987, 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Papierosa (ang. World No Tobacco Day). W ten sposób Światowa Organizacja Zdrowia WHO (World Health Organization) chce zwrócić naszą uwagę na szkodliwość palenia tytoniu.
Światowy Dzień Bez Papierosa to jeden z momentów, kiedy szczególną aktywność okazują organizacje zwalczające palenie papierosów. Według jednej z nich, wprowadzenie całkowitego zakazu palenia nie podlega dyskusji, jest jedynie kwestią czasu. Z ich badań wynika, że 68 proc. palaczy i 84 proc. niepalących Polaków popiera zakaz palenia we wszystkich miejscach, w których są osoby narażone na bierne palenie.
W listopadzie 2010 w Polsce został wprowadzony zakaz palenia w miejscach publicznych. Restauratorzy obawiali się straty klientów, a niepalący odetchnęli z ulgą.
W Naszej Szkole także tego dnia została zorganizawana akcja - dzień bez papierosa. Uczniowie klasy VI A przygotowali i własnoręcznie wykonali plakaty ostrzegające o konsekwencjach palenia tytoniu oraz promujące życie bez papierosa. Uczniowie tejże klasy wykonali także ulotki przedstawiające zniszczenia w organiźmie człowieka, który pali papierosy i rozpowszechniając je wśród uczniów szkoły chcieli trafić przede wszystkim do ich rodziców, wujków, ciotek, sąsiadów czy innych bliskich, którzy palą i także narażają tych najmłodszych na bierne wdychanie dymu tytoniowego!
ZOBACZ ZDJĘCIA WYKONANYCH PLAKATÓW I ULOTEK