Katalog
Treść
Katalogi biblioteczne
Kartoteki biblioteczne
Bibliografia
Biblioteka Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Słopnicach posiada katalog elektroniczy oraz katalogi bibliotecze tradycyjne - kartkowe.
W bibliotece skorzystasz z następujących katalogów:
-
katalog alfabetyczny autorski,
-
katalog alfabetyczny tytułów,
-
katalog lektur,
-
katalog działowy
-
katalog systematyczny
Oprócz katalogów warsztat informacyjny stanowią też kartoteki:
-
kartoteka bibliograficzne
-
kartoteka uroczystości szkolnych
-
kartoteka autorska
-
kartoteka zagadnieniowa
-
kartoteka regionalna
-
-
kartoteka tematyczna
Katalogi formalne - porządkują informacje o zbiorach bibliotecznych, według cech nie związanych bezpośrednio z treścią dokumentu (książki, kasety czy czasopisma), a więc według cech formalnych. Możesz z nich korzystać wtedy, kiedy znasz cechy formalne dokumentu (autora, tytuł).
-
Katalogi alfabetyczny
-
Katalog autorski- karty katalogowe są w nim ułożone w porządku alfabetycznym, według haseł autorskich i tytułowych (hasła tytułowe mają dokumenty będące pracami zbiorowymi lub anonimowymi).
-
Katalog tytułowy - hasłem jest tutaj tytuł dokumentu, a karty katalogowe są również szeregowane alfabetycznie.
-
-
Katalogi rzeczowe - szeregują dokumenty biblioteczne według kryteriów treściowych - tematu i sposobu jego ujęcia. Z katalogów rzeczowych korzysta się wtedy, kiedy potrafimy określić dziedzinę lub temat, a nie znamy autora lub tytułu książki.
-
Katalog przedmiotowy - szereguje informacje o zbiorach według alfabetycznie ułożonych haseł przedmiotowych. Hasłem jest przedmiot, czyli temat książki. Temat jest wyrażony jednym wyrazem, rzadziej kilkoma.
-
Katalog systematyczny - porządkuje informacje o zbiorach biblioteki według powiązanych ze sobą hierarchicznie grup. Mamy dziesięć grup podstawowych (działów głównych) oznaczonych cyframi (od 0 do 9). Każda z nich dzieli się na dziesięć poddziałów (działy drugiego stopnia) oznaczonych dwucyfrowo (np. 59, 62). Każdy z nich dzieli się również na 10 poddziałów niższego rzędu oznaczonych trzycyfrowo (np. 520, 621).
-
Wg typu dokumentu:
-
Katalog czasopism - odnotowuje informacje o czasopismach gromadzonych przez bibliotekę. Każde czasopismo ma oddzielną kartę tytulaturową (zawierającą podstawowe informacje o czasopiśmie) oraz kartę wyszczególniającą (z wyszczególnieniem zgromadzonych przez bibliotekę numerów czasopisma). Karty są uporządkowane alfabetycznie.
-
Katalog kaset video - podobny charakter, jak katalog czasopism Katalog kaset magnetofonowych - podobny charakter, jak katalog czasopism
Wg miejsca:
-
Katalog czytelni - zawiera informacje o zbiorach dostępnych na miejscu
-
Katalog wypożyczalni - zawiera informacje o zbiorach, które można wypożyczyć do domu
do góry
Kartoteki zbiór kart zawierających opisów bibliograficzne artykułów z czasopism lub fragmentów książek.
-
Kartoteki bibliograficzne obejmują przed wszystkim wybrane i opisane artykuły z czasopism, opisy całych książek, ich poszczególnych rozdziałów lub fragmentów. Wśród kartotek bibliograficznych wyróżniamy:
-
kartotekę zagadnieniową w której gromadzone są w obrębie haseł tematycznych opisy odpowiednich publikacji i materiałów, które wspomagają proces dydaktyczno-wychowawczy.
-
Kartotekę osobową która zawiera materiały dotyczące pisarzy, artystów, ludzi zasłużonych w różnych dziedzinach wiedzy.
-
Kartotekę regionalną, w której gromadzi się materiały dotyczące danego regionu, miasta
-
Kartotekę materiałów repertuarowychprzydatnych przy organizowaniu uroczystości szkolnych: np. Dzień Dziecka, Dzień Matki, Dzień Edukacji Narodowej.
-
Kartoteka tekstowa, którą stanowią wycinki z czasopism, z artykułów na określone tematy, oraz materiały ilustracyjne, odręczne i maszynowe opisy, druki ulotne, plakaty itp. ułożone są w kopertach, które zawierają numer i hasło tematyczny oraz spis zebranych materiałów. Na marginesie każdego wycinka zamieszczamy informacje podające źródło jego pochodzenia (np.: Przyroda Polska 1992 nr 3 s. 12-14).
-
-
-
-
-
Opisy bibliograficzne porządkowane mogą być wg cech opisywanych dokumentów:
-
formalno-wydawnicze,
-
treściowe
W naszej bibliotece kartoteka zagadnieniowa ułożona jest w układzie przedmiotowym wg kolejności abecadłowej. Układ ten pozwala na szybką orientację w zawartości tej kartoteki. Hasło w tej kartotece składa się z tematu czyli nazwy przedmiotów, nazwy rzeczy lub pojęć. Uściśleniem tematu jest określnik, który lokalizuje podmiot w czasie i przestrzeni lub może oznaczać formę piśmienniczą czy wydawniczą dzieła.
Kartoteka osobowa uporządkowana jest alfabetycznie wg haseł osobowych
Kartoteka regionalna i materiałów repertuarowych uporządkowana jest w układzie klasowym, gdzie materiał zgromadzony w postaci opisów bibliograficznych wg dziedzin i klas piśmienniczych następujących po sobie w porządku abecadłowym ich nazw.
-
-
Określenie pojęć "bibliografia", "spis bibliograficzny"
Bibliografia ma kilka definicji:
-
jest to uporządkowany wykaz dokumentów, zestawienie opisów bibliograficznych
-
dziedzina wiedzy badająca budowę książki, normy opisu książki a więc teoria i praktyka z zakresu książki
Bibliografia jako wykaz opisów bibliograficznych pełni kilka funkcji:
-
rejestracyjno-dokumentacyjne np. bibliografia narodowa, które rejestruje wszystko co ukazało się na polskim rynku wydawniczym, jak również na rynku zagranicznym, ale dotyczące Polski lub wydane w języku polskim,
-
informacyjną bibliografie podające najnowsze prace z danej dziedziny, czy tematu
-
selekcyjną bibliografia polonistów, która wartościuje co należy przeczytać, czyli spis opisów publikacji na określony temat, lub godnych uwagi
-