Literatura naprawdę może być dobrą zabawą! Zajęcia z wykorzystaniem długopisów 3D w klasie 4
Treść
Z lekturą nie zawsze musi być nudno. Przekonali się o tym niedawno uczniowie klasy czwartej. Ciekawa lektura Akademia pana Kleksa Jana Brzechwy stała się świetną okazją do wcielenia się w uczniów słynnego profesora. Podzieleni na małe grupy uczniowie trenowali swoje umiejętności polonistyczne i zręcznościowe. Nadawali drugie życie starym przedmiotom, opisując, do czego mogłyby się jeszcze przydać, leczyli chore sprzęty, układali alfabetycznie imiona chłopców z Akademii, wykonali makietę budynku, przeprowadzili ciekawą lekcję geografii oraz tworzyli lekcje według własnych pomysłów. Uczyli się współpracować i dzielić pracą w zespole. Przygotowali samodzielnie prezentacje multimedialne dotyczące lektury łączące tekst, obraz, dźwięk, animację, materiał video. Prezentacje uczniów były niezwykle interesujące i uatrakcyjniły formę przekazu oraz pomogły w obrazowy sposób przedstawić główne myśli i zagadnienia lektury a ich atrakcyjna forma sprawiła, że prezentowane treści były lepiej zapamiętywane. Używając długopisów 3D i przygotowanych wcześniej szablonów, uczniowie mieli również szansę wyczarować Akademię pana Kleksa. Po raz kolejny okazało się, że długopisy 3D są ciekawym narzędziem nie tylko do rozwijania kreatywności, tworzenia przestrzennych obiektów i usprawniania motorki, sprawdzają się także na zajęciach dydaktycznych do utrwalania wiadomości i zdobywania nowych umiejętności.
Czwartoklasiści okazali się godnymi adeptami magicznej sztuki polonistycznej, a efekty ich pracy stały się ozdobą w sali lekcyjnej.
Marta Młotkowska
W naszej szkole w miesiącu grudniu odbyły się lekcje z wykorzystaniem sprzętu zakupionego z programu „Laboratoria Przyszłości". Sprzęt ten był wykorzystany podczas dokumentowania toku lekcji z pracą z długopisami 3D.
Na lekcji wykorzystano:
► długopisy Banach 3D,
► aparat cyfrowy z funkcją kamery Canon EOS M50 Mark II,
► statyw Benro KH 25P.
Nasza szkoła otrzymała środki finansowe na realizację programu „Laboratoria Przyszłości”, dzięki czemu możliwe było zakupienie stosownego sprzętu. Program Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna, która jest realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.